Süt Reçeli Hakkında Merak Ettikleriniz

Süt Reçeli'nin İçerisinde Neler Var?

Süt Reçellerimizde sadece: Süt, Pancar Şekeri ve yemek sodası bulunmaktadır. Çeşidine göre fındık ve çilek gibi ürünlerde kullanmaktayız. Ancak hepsi ürünün kendisidir. Örneğin fındıklı çeşidine orjinal çifte kavrulmuş giresun fındığı kullanırken, çilekli çeşidine %100 çilek kullanıyoruz. Hiçbir şekilde aroma, renklendirici kullanmıyoruz.

Nedir bu yemek sodası veya karbonat?

Hemen herkesin evinde bulunan bir üründür. Yemek pasta börek tariflerinde, çocukların ağızlarındaki aftlar için, cilt maskesi olarak vb. birçok kullanım alanı vardır.
Ürünümüzde kullanılan miktar yaklaşık %0,01 (onbinde bir) düzeyindedir.

Süt Reçeli Nasıl Saklanmalıdır?

Süt reçelimizin içinde herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi bulunmadığından, ürünün dolumu vakum altında pastörize işleminden geçirilerek yapılmaktadır. Ürün kapağı açılmadan son kullanım tarihine kadar durabilmektedir. Ancak kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında saklanması gerekmektedir. Buzdolabında 2-3 haftaya kadar sorunsuz  durabilmektedir. Ürüne ıslak kaşık vb. kullanmak ürünün ömrünü çok daha fazla kısalmasına yol açmaktadır.

Süt Reçelimizi Neden Tüketmelisiniz?

 • Palm Yağı İçermez
 • Gluten İçermez
 • Koruyucu İçermez
 • Kakaolu Fındık Kremasına göre %30 daha az kalorilidir.
 • Yüksek Miktarda Kaliteli Protein içerir
 • Renklendirici İçermez
 • Zengin Kalsiyum Kaynağıdır.

Dulce de Leche ürününden farkınız nedir?

Dulce de leche ürünün içerisinde Şeker, su, süt tozu, glikoz ve fruktoz şurup, yağsız süt tozu ile üretilmiştir.
Süt reçelimiz Günlük Taze Süt, pancar şekeri ve yemek sodası kullanılarak hazırlanmıştır. Yani içerisinde süttozu, glikoz, fruktoz, palm yağı gibi hiçbir tartışmalı madde kullanılmadan tamamen katkısız olarak üretilmiştir.

Süt Reçelinin Besin Değerleri Nelerdir?

100 gr Süt reçeli için besin değerleri

 • Kalori: 339,20 kcal
 • Protein : 6,44 g
 • Toplam Yağ: 7,13 g
  • Doymuş Yağ: 4,96 g
  • Trans Yağ : 0 g
 • Kolesterol: 0,01 g
 • Karbonhidrat: 62,30 g

Firmanızın Ürünlerine Nasıl Güvenebilirim?

Firmamız 1953 yılından bugüne gıda sektöründe üretim yapan bir firmadır. Firmamız 10.000 metrekare üretim alanını yılların verdiği tecrübe ile en son hijyen kurallarına göre inşa etmiştir. Bunu da ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standart belgesi ile kanıtlamıştır. ISO 22000 İnsanlığın temel ihtiyacı olan gıdanın güvenli tüketilmesine yardımcı olur. Yalnızca üretimde değil gıdaların temininden tüketiciye ulaşana kadar kapsamlı uluslararası bir standarttır.

Süt reçeli nedir?

Süt reçeli süt’ün şeker ile karışımından meydana gelen çok doğal bir tatlıdır. Zaman içerisinde süt reçeli insanların atıştırmalık veya kahvaltılarda tükettiği bir tatlı olmaktan çıkıp, dondurmaları, kekleri ve pastaları daha da lezzetlendirmek için de kullanılmıştır. Ana vatanı Latin Amerika’dır. 
Bir çok kişi bu tatlıyı Dulce de Leche olarak bilmektedir. Dulce De Leche İspanyol’ ca sütün tatlısı anlamına gelmektedir. Bu tatlı Dünya’ nın her yerinde farklı isimlerle anılmaktadır. Ancak temelinde hepsi de aynı tatlıdır.
Dünya’da Süt Reçeli ile İlgili Hangi İsimler Kullanılmaktadır?

Arequipe : Kolombiya ve Venezüella
Cajeta : Meksika (Süt Reçelinden farkı Keçi Sütünden yapılıyor olması. Yani Türkiye’ deki Keçi Sütü Reçeli’ nin karşılığıdır.)
Dulce de leche : Arjantin, Bolivya, Orta Amerika, Küba, Ekvador, İspanya, Paraguay, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Uruguay, Kolombiya’ nın bazı bölgelerinde, bu tatlının Dünya’ da en çok bilinen ismi Dulce De Leche’ dir.
Fanguito : Küba
Manjar : Şili, Ekvador, Panama, Peru
Süt Reçeli : Türkiye
Milk Jam: Amerika ve İngiltere
Bu tatlı süt ve şekeri yavaş yavaş kaynatarak ve karışım kahverengi bir renk alana kadar sürekli karıştırılarak yapılır. Bazı tariflerde pişirmeyi hızlandırmak ve karışımın acılaşmasını engellemek için kabartma tozu kullanılmasını önermektedir. Ayrıca zevkinize göre vanilya’ da kullanılabilmektedir. Bu karışım kaynadıkça süt’ün içerisindeki su buharlaşır ve bu sayede daha koyu bir kıvam oluşur. Süt Reçeli Maillard reaksiyonu sonucu karamelize olur. Karamelizasyon ile maillard reaksiyonunun arasındaki ana fark, Karamelizasyon 120 – 150 C’ de oluşurken, Maillard reaksiyonu oda sıcaklığında meydana gelir. 

Süt Reçeli Nasıl İcat Edildi?

Bu konu da kesin bir bilgi yok, ancak çeşitli teoriler var. Birçok kaynak Süt Reçelinin tarihini Arjantin’ e kadar takip ediyor. Efsaneye göre, Politikacı Juan Manuel de Rosas için çalışan bir hizmetçi süt ve şeker pişirirken karışımı ocakta unutarak başka işler yapıyor. Karışımı hatırlayıp tekrar döndüğünde karışımın koyu ve kahverengi rengine dönüştüğünü görüyor. Daniel Balmecada Süt Reçeli’ nin 16. yüzyılda icat edildiğini söylüyor. Süt reçeli Filipinler’ e geldikten sonra İspanyol sömürgeciler süt reçelini İspanya ve Amerika’ ya götürüyorlar.

Süt Reçeli’ nin Diğer Türleri

Öncelikle, süt reçeli ile karamel araasındaki farkı anlayalım. Karamel kahverengileşip koyulaşana kadar pişirilen saf şekerdir. Süt Reçeli süt ve şekerden yapılır. Kahverengi rengi karamelize şekerden gelmez. Kahverengi renk karamalize süt’ den gelmektedir. 
Venezüella ve Dominik Cumhuriyeti’nde kesilmiş süt’ ten yapılmaktadır. Kesilmiş süt’ü elde etmek için taze süte limon gibi asidik bir şey ekleyerek sütü kestirirler. Genellikle yumurta, tarçın eklenir ve kuru üzüm ile servis edilir.
Birde Meksika’ da popüler olan Cajeta var. Bu ürünün ana farkı Süt Reçeli inek sütünden yapılırken, Cajeta Keçi Sütünden yapılmaktadır. Bu üründe ülkemizde KeçiSütü Reçeli olarak adlandırılmaktadır.